Radon i Byggnader SRF, Åtgärdskurs

5-6 december 2022

SRF´s  grundläggande kurs för Åtgärder! Kursen kommer att ges fysiskt under 2 dagar på Elite Hotel Marina Tower i Stockholm 5-6 december 2022. Du får teoretiska och praktiska kunskaper om radon för att kunna undersöka, projektera och utföra rätt åtgärder mot radon i byggnader. Här finner du mer information om kursen




Stefan Aktander

Företag: Corroventa AB
Kurser: Radon i Byggnader SRF, Åtgärdskurs
Epost: stefan.aktander@corroventa.se

Daniel Almgren

Företag: Eskilstuna Ventilationsrensning AB
Kurser: Radon i Byggnader SRF, Åtgärdskurs
Epost: daniel@etunaventilation.se
Telefon: 0722359705

Rickard Axelsson

Företag: ITEM Installationsförvaltning AB
Kurser: Radon i Byggnader SRF, Åtgärdskurs
Certifikat: Sakkunnig inom Radon
Epost: rickard.axelson@item-inst.se
Telefon: 070-636 54 83
Bio: .

Eldar Basic

Kurser: Radon i Byggnader SRF, Åtgärdskurs
Epost: eldar.basic@corroventa.se

Håkan Bengtsson

Företag: Polygon Sverige AB
Kurser: Radon i Byggnader SRF, Åtgärdskurs
Epost: hakan.bengtsson@polygongroup.com

Ella Berge

Företag: Raksystems Dry-IT AB
Kurser: Radon i Byggnader SRF, Åtgärdskurs
Epost: ella.berge@dry-it.se

Ann-Charlotte Boren Andersson

Företag: Raksystems Dry-IT AB
Kurser: Radon i Byggnader SRF, Åtgärdskurs
Epost: lotten.boren-andersson@dry-it.se

Åke Bratt

Företag: Corroventa AB
Kurser: Radon i Byggnader SRF, Åtgärdskurs
Epost: ake.bratt@corroventa.se

Rikard Carlsson

Företag: Amalax AB
Rikard
Kurser: Radon i Byggnader SRF, Åtgärdskurs
Epost: rikard.carlsson@fst-ab.com
Telefon: +46734310808

Janne Gibsten

Företag: Waterproof Stockholm AB
Kurser: Radon i Byggnader SRF, Åtgärdskurs
Epost: janne@waterproof-stockholm.se
Telefon: 0762132100

Christian Graff

Företag: Inneväder AB
Kurser: Radon i Byggnader SRF, Åtgärdskurs
Epost: christian.graff@innevader.se

Jan-Erik Hallin

Företag: Oktopal AB
Kurser: Åtgärdskurs (SSM) , Radon i Byggnader SRF, Åtgärdskurs
Certifikat: Sakkunnig inom Radon
Epost: jan-erik@oktopal.se
Telefon: 070-5694520
Bio: Är certifierad av RISE som Sakkunnig inom radon för:
Radonbesiktning
Radonprojektering
Radonmätning
Verksam i Östersund samt Sundsvall, sedan 2006.

Ronnie Hildebrand

Företag: Radonkonsult AB
Bild Ronnie
Kurser: Radon i Byggnader SRF, Åtgärdskurs
Epost: ronnie.hildebrand@radonkonsult.se
Bio: Ronnie arbetar med utredningar, radonåtgärder, mätningsuppdrag gällande nyproduktion och befintliga byggnader inom radon för företaget Radonkonsult.

Mikael Högberg

Företag: Raksystems Dry-IT AB
Kurser: Radon i Byggnader SRF, Åtgärdskurs
Epost: mikael.hogberg@dry-it.se

Freddie Holmqvist

Företag: Radonkonsult AB
Freddie Holmqvist portraettbild
Kurser: Radon i Byggnader SRF, Åtgärdskurs
Epost: freddie.holmqvist@radonkonsult.se
Bio: Freddie arbetar med utredningar, radonåtgärder, mätningsuppdrag gällande nyproduktion och befintliga byggnader inom radon för företaget Radonkonsult.

Karolina Jernelid

Företag: Bengt Dahlgren i Stockholm AB
Kurser: Radon i Byggnader SRF, Åtgärdskurs
Epost: karolina.jernelid@bengtdahlgren.se
Telefon: 072-582 62 26

Petter Johanson

Företag: Radonkonsult AB
Petter 2022
Kurser: Radon i Byggnader SRF, Åtgärdskurs
Certifikat: Sakkunnig inom Radon
Epost: petter.johanson@radonkonsult.se
Bio: Petter arbetar med besiktningar, åtgärder, mätningsuppdrag, projektering och arbetsledning samt har arbetat med radonprojektering i samband med nyproduktion och befintliga byggnader inom radon för företaget Radonkonsult.

Petter är Sakkunnig inom Radon med följande behörigheter:
Radonbesiktning, Radonprojektering, Radonmätning och Radonåtgärder/-tekniker

Stefan Karlsson

Företag: Raksystems Dry-IT AB
Kurser: Radon i Byggnader SRF, Åtgärdskurs
Epost: stefan.karlsson@dry-it.se

Alex Karlsson

Företag: Fukt & saneringsTeknik AB
Kurser: Radon i Byggnader SRF, Åtgärdskurs
Epost: alex.karlsson@fst-ab.com

Patrik Langham

Företag: Radea AB
Kurser: Radon i Byggnader SRF, Åtgärdskurs
Epost: patrik@radea.se

Mikael Levin

Företag: Radonkonsult AB
Micke
Kurser: Radon i Byggnader SRF, Åtgärdskurs
Certifikat: Sakkunnig inom Radon
Epost: mikael.levin@radonkonsult.se
Telefon: 0722476501
Bio: Mikael arbetar med besiktningar, åtgärder, mätningsuppdrag, projektering och arbetsledning samt har arbetat med radonprojektering i samband med nyproduktion och befintliga byggnader inom radon för företaget Radonkonsult.

Mikael är Sakkunnig inom Radon med följande behörigheter:
Radonbesiktning, Radonmätning och Radonåtgärder/-tekniker

Robin Lind

Företag:
Kurser: Radon i Byggnader SRF, Åtgärdskurs
Epost: myself.handyman@gmail.com
Telefon: 073-2487850

Björn Ericson Malmström

Företag: Radonkonsult AB
Bild Bjoern
Kurser: Radon i Byggnader SRF, Åtgärdskurs
Certifikat: Sakkunnig inom Radon
Epost: bjorn.ericson@radonkonsult.se
Telefon: 070-622 82 05
Bio: Radonkonsult och har arbetat med radonfrågor sedan 2008.
Sakkunnig inom Radon och har arbetat med radonbesiktningar, radonprojektering, radonmätning samt med radonåtgärder/-tekniker.
Innehar sedan 2021 certifikat Sakkunnig inom Radon, cert nr C002229.

Michael Myntelius

Företag: Radonkonsult AB
Bild Micke 2
Kurser: Radon i Byggnader SRF, Åtgärdskurs
Certifikat: Sakkunnig inom Radon
Epost: michael.myntelius@radonkonsult.se
Telefon: 0725452380
Bio: Radonkonsult och har arbetat med radonfrågor sedan 2008.

Michael arbetar med försäljning och utveckling av metoder och produkter inom radon. Och arbetar med besiktningar, åtgärder, mätningsuppdrag, projektering och arbetsledning samt har arbetat med radonprojektering i samband med nyproduktion och befintliga byggnader inom radon för företaget Radonkonsult.

Michael är Sakkunnig inom Radon med följande behörigheter:
Radonbesiktning, Radonprojektering, Radonmätning och Radonåtgärder/-tekniker

Daniele Nevelius

Jonas Nylén

Företag: Radonkonsult AB
Jonas
Kurser: Radon i Byggnader SRF, Åtgärdskurs
Epost: jonas.nylen@radonkonsult.se
Bio: Jonas arbetar med besiktningar, mätningsuppdrag och radonprojektering i samband med nyproduktion och ombyggnation inom radon för företaget Radonkonsult. Jonas har också arbetat fuktskadeutredningar gällande inomhusmiljö luktproblem, kemiska problem, mögelproblem etc.

Micael Olesen

Företag: Inneväder AB
Kurser: Radon i Byggnader SRF, Åtgärdskurs
Epost: micael.olesen@innevader.se

Anders Olsson

Sacharias Östrom

Företag: Fukt & saneringsTeknik AB
Kurser: Radon i Byggnader SRF, Åtgärdskurs
Epost: sacharias.ostrom@fst-ab.com

Håkan Pettersson

Företag: Inneväder AB
Kurser: Radon i Byggnader SRF, Åtgärdskurs
Epost: hakan.pettersson@innevader.se

Eva Samuelsson

Företag: Geosigma
Kurser: Radon i Byggnader SRF, Åtgärdskurs
Epost: eva.samuelsson@geosigma.se
Telefon: 0722-324741

Dag Sedin

Företag: Dag Sedin Innovations AB
dagsedin radondagen3
Kurser: Fördjupningskurs Mätteknik(SSM's kurs) , Radon i mark (SSM/SGU) , Radon i Byggnader SRF, Åtgärdskurs
Certifikat: Sakkunnig inom Radon
Epost: dag@dagsedin.se
Telefon: 070-589 34 26
Bio: En av grundarna till Gammadata Mätteknik AB som bildades 1986. Utsågs till VD för Gammadata Instrument AB 1997 och är från och med 1 juli 2017 senior rådgivare för organisationen. Jobbar sedan januari 2019 som senior radonkonsult och rådgivare på Dag Sedin Innovations AB.

Silver Siim

Företag: Radonkonsult AB
IMG 4633
Kurser: Radon i Byggnader SRF, Åtgärdskurs
Certifikat: Sakkunnig inom Radon
Epost: silver.siim@radonkonsult.se
Bio: Silver arbetar med besiktningar, åtgärder, mätningsuppdrag, projektering och arbetsledning samt har arbetat med radonprojektering i samband med nyproduktion och befintliga byggnader inom radon för företaget Radonkonsult.

Silver är Sakkunnig inom Radon med följande behörigheter:
Radonbesiktning, Radonprojektering, Radonmätning och Radonåtgärder/-tekniker

Robert Stein

Företag: Ocab i Västmanland AB
Kurser: Radon i Byggnader SRF, Åtgärdskurs
Epost: robert.stein@vasteras.se

Alexander Vigebo

Företag: Radonkonsult i Norrland AB
Kurser: Radon i Byggnader SRF, Åtgärdskurs
Certifikat: Sakkunnig inom Radon
Epost: alexander@rkn.nu
Telefon: 060-750 06 73 , 070-109 37 04

Jimmy Wahlqvist

Företag: Radonkonsult AB
image1
Kurser: Radon i Byggnader SRF, Åtgärdskurs
Epost: jimmy.wahlqvist@radonkonsult.se
Bio: Jimmy arbetar med utredningar, radonåtgärder och arbetsledning samt mätningsuppdrag gällande nyproduktion och befintliga byggnader inom radon för företaget Radonkonsult.

Jimmy är Sakkunnig inom Radon med följande behörigheter:
Radonbesiktning, Radonmätning och Radonåtgärder/-tekniker

Sofia Winell

Företag: Geosigma
Kurser: Radon i Byggnader SRF, Åtgärdskurs
Epost: sofia.winell@geosigma.se