Åtgärdskurs (SSM)

Utgått. Se SRF´s nya kurser.

Den här kursen hölls av SSM och BFAB fram till 2014.



Godkända kursdeltagare

Mattias Åkerberg , Flemming Åkesson , Carl Almquist , Mimmi Andersson , Jonas Andersson , Magnus Andersson , Johan Andersson , Charlotta Åström , Hans Backlund , Lars Berghäll , Allan Berglund , Fredrik Bergman , Johan Birkensköld , Andreas Bonde , Mikael Boström , Tony Caesar , Per Carlsson , Anders Carlsson , Per-Johan Cederwall , Peter Cederwall , Hans-Göran Edwinsson , Pierre Ekenberg, Halmstad , Åke Ekman , Gunnar Eldh , Hugo Eldh , Peter Engstrand, Söderhamn , Kurt-Åke Eriksson , Leif P Eriksson, Linköping , Jimmy Gustafsson, Borås , Per Hallberg , Jan-Erik Hallin , Johnny Hansen , Nils Hedström , Jan Högberg , Stefan Hyll , Mikael Johansson , Tomas Johansson , Jari Kaivola , Bernt-Erik Karlsson , Per-Johan Karlsson , Anna Karlsson , Peter Kristoffersson, Malmö , Fredrik Krylborn , Johan Krylborn , Alf Landström , Mats Larsson , Kajsa Levander , Kari Lilja , Richard Liljeholm , Göran Lindblad , Leif Lindgren , Thomas Lindhe , Mattias Linsved , Sören Löfgren , Gunnar Löfqvist , Tony Löfqvist , Pär Lundberg , Michael Lundgren , Johan Månsson , Mikael Masus , Mats Matsson , Ensio Mynttinen , Johan Nääs , Per Nauter , Öystein Nergaard , Axel Nilsson , Nils-Gunnar Nilsson , Mikael Nilsson , Lars Norström, Falun , Lars Nylén , Mathias Ohlsson , Hans Olsson , Bengt Orre , Leif P. , Daniel Pantzar , Roger Pihl , Oscar Nordlund Ristori , Hans-Eric Rödjemyr , Cleas Rosendal, Västerås , Robert Sandström , Gert Schmidt , Niklas Sjöberg , Lars Sjöberg , Kirlna Skeppström , Peter Söderlund, Sundsvall , Bo Strömer , Micael Torgén , Kimmo Tynkkynen , Olof Vestman , Lars Wedholm , Johan Wintheim , Niclas Zachrisson

Mattias Åkerberg

Kurser: Åtgärdskurs (SSM)
Epost: mattias.akerberg@anticimex.se

Carl Almquist

Företag: Radonassistans i Skåne AB
Kurser: Åtgärdskurs (SSM)
Epost: info@radonassistans.se
Telefon: 070-931 31 71

Mimmi Andersson

Företag: Bjerking AB
Kurser: Åtgärdskurs (SSM)
Certifikat: Sakkunnig inom Radon
Epost: mimmi.andersson@bjerking.se

Jonas Andersson

Företag: Lindesbergs Sotningsdistrikt AB
Kurser: Åtgärdskurs (SSM)
Epost: info@ls-ab.se

Magnus Andersson

Företag: Ocab i Stockholm AB
Kurser: Åtgärdskurs (SSM)
Epost: magnus.andersson@ocab.se
Telefon: 0706-412585

Johan Andersson

Företag: Ocab i Stockholm AB
Kurser: Åtgärdskurs (SSM)
Epost: johan.andersson@ocab.se
Telefon: 08- 534 702 64

Lars Berghäll

Företag: Ocab i Stockholm AB
Kurser: Åtgärdskurs (SSM)
Epost: lars.berghall@ocab.se
Telefon: 08-534 702 607

Allan Berglund

Kurser: Åtgärdskurs (SSM)
Epost: allan.berglund@autovent.se

Fredrik Bergman

Johan Birkensköld

Företag: Örebro Sotar´n AB
Kurser: Åtgärdskurs (SSM)
Epost: johan@orebrosotarn.se

Andreas Bonde

Kurser: Åtgärdskurs (SSM) , Fördjupningskurs Mätteknik(SSM's kurs)
Epost: andreas.bonde@anticimex.se

Mikael Boström

Tony Caesar

Företag: LR Konsult & Installation i Linköping AB
Kurser: Åtgärdskurs (SSM)
Certifikat: Sakkunnig inom Radon
Epost: tony@lr-konsult.se

Per Carlsson

Kurser: Fördjupningskurs Mätteknik(SSM's kurs) , Åtgärdskurs (SSM)
Epost: per.carlsson@anticimex.se

Anders Carlsson

Företag: Vått & Torrt i Linköping AB
VTmedloefteliten2
Kurser: Fördjupningskurs Mätteknik(SSM's kurs) , Åtgärdskurs (SSM)
Epost: anders.carlsson@vattochtorrt.com
Telefon: 0737074782

Per-Johan Cederwall

Peter Cederwall

Hans-Göran Edwinsson

Pierre Ekenberg, Halmstad

Kurser: Fördjupningskurs Mätteknik(SSM's kurs) , Åtgärdskurs (SSM)
Epost: pierre.ekenberg@anticimex.se

Åke Ekman

Företag:
Kurser: Åtgärdskurs (SSM)

Hugo Eldh

Företag: Radea AB
Kurser: Åtgärdskurs (SSM)
Epost: hugo@radea.se

Peter Engstrand, Söderhamn

Kurser: Fördjupningskurs Mätteknik(SSM's kurs) , Åtgärdskurs (SSM)
Epost: peter.engstrand@anticimex.se

Kurt-Åke Eriksson

Företag: Byggadministration Keson AB
Kurser: Åtgärdskurs (SSM)
Epost: info@kesonbygg.se

Leif P Eriksson, Linköping

Kurser: Åtgärdskurs (SSM)
Epost: leifp.eriksson@anticimex.se

Jimmy Gustafsson, Borås

Kurser: Fördjupningskurs Mätteknik(SSM's kurs) , Åtgärdskurs (SSM)
Epost: jimmy.gustafsson@anticimex.se

Per Hallberg

Företag: Radonkonsult AB
Kurser: Fördjupningskurs Mätteknik(SSM's kurs) , Åtgärdskurs (SSM)
Certifikat: Sakkunnig inom Radon
Epost: per.hallberg@radonkonsult.se
Telefon: 0176-10700

Jan-Erik Hallin

Företag: Oktopal AB
Kurser: Åtgärdskurs (SSM) , Radon i Byggnader SRF, Åtgärdskurs
Certifikat: Sakkunnig inom Radon
Epost: jan-erik@oktopal.se
Telefon: 070-5694520
Bio: Är certifierad av RISE som Sakkunnig inom radon för:
Radonbesiktning
Radonprojektering
Radonmätning
Verksam i Östersund samt Sundsvall, sedan 2006.

Johnny Hansen

Företag:
Kurser: Åtgärdskurs (SSM)
Epost: jh@wartburg.se

Nils Hedström

Företag: AK-konsult Indoor Air AB
Kurser: Åtgärdskurs (SSM)
Epost: nils.hedstrom@akkonsult.com
Telefon: 070-7175632

Jan Högberg

Stefan Hyll

Företag: B.RA Besiktningar AB
Kurser: Åtgärdskurs (SSM)
Epost: info@brabesiktningar.nu

Tomas Johansson

Kurser: Fördjupningskurs Mätteknik(SSM's kurs) , Åtgärdskurs (SSM)
Epost: tomas.johansson@anticimex.se

Jari Kaivola

Per-Johan Karlsson

Företag: Nordiska Radongruppen
Kurser: Åtgärdskurs (SSM)
Epost: pj.karlsson@nordiskaradongruppen.se

Anna Karlsson

Peter Kristoffersson, Malmö

Kurser: Fördjupningskurs Mätteknik(SSM's kurs) , Åtgärdskurs (SSM)
Epost: peter.kristoffersson@anticimex.se

Alf Landström

Kurser: Fördjupningskurs Mätteknik(SSM's kurs) , Åtgärdskurs (SSM)
Epost: alf.landstrom@anticimex.se

Kajsa Levander

Företag: Byggnadsmiljö Mellansverige AB
Kurser: Åtgärdskurs (SSM)
Epost: kajsa@byggnadsmiljo.com

Göran Lindblad

Företag: Fukt- & Radonkontroll Certo AB
Kurser: Åtgärdskurs (SSM)
Epost: goran@radonkontrollcerto.se
Telefon: 0705460449

Thomas Lindhe

Företag: Comnet AB
Kurser: Fördjupningskurs Mätteknik(SSM's kurs) , Åtgärdskurs (SSM)
Epost: info@radonsanering.se
Telefon: 0706560818

Mattias Linsved

Sören Löfgren

Tony Löfqvist

Företag: Mark- & Miljökontroll i Särö AB
IMG 2887
Kurser: Åtgärdskurs (SSM) , Fördjupningskurs Mätteknik(SSM's kurs) , Radon i mark (SSM/SGU) , Radon i vatten
Epost: tony.lofqvist@markomiljo.se
Telefon: 031935000 / 0727415105
Bio: Teknisk Ingenjör med över 35 års branscherfarenhet inom radon och gammastrålningsmätningar, utredningar samt åtgärdsarbeten. Har mätt, utrett och åtgärdat över 2 miljoner kvm fastighetsyta.
Är Sveriges expert i EU kommissionens Tekniska kommitté TC351, Arbets grupp WG3, tekniska expert grupp TG31 och TG32 avseende NORM nuklider (radon och gammastrålning).
Är IAEA (Internationella Atom och Energi organet) utvalda expert inom radon och gammastrålning vilket inneburit flertal utbildningsuppdrag samt i regelverksarbeten under många år.
Har skapat samt utvecklat ett flertal ackrediterade mätmetoder för gammastrålningsmätning av byggprodukt i enlighet med EU direktiv 2013/59/ EURATOM samt svensk strålskyddslag 2018.
MMK A2 605 – Construction materials in accordance with EN 206 – accredited method 2016
MMK A2 606 – Construction material in buildings – accredited method 2016
MMK A2 610 – Construction material (rock) – accredited method 2016
MMK 608 – Dose from construction material in building – under (corona delayed) type testing.

Pär Lundberg

Företag: Byggtest AB
Kurser: Fördjupningskurs Mätteknik(SSM's kurs) , Åtgärdskurs (SSM)
Epost: par.lundberg@byggtest.se
Telefon: 070-570 58 28

Michael Lundgren

Företag: Radea AB
Kurser: Åtgärdskurs (SSM)
Epost: michael@radea.se

Johan Månsson

Företag: TrygghetsVakten Sverige AB
TrygghetsVakten 1rad
Kurser: Fördjupningskurs Mätteknik(SSM's kurs) , Åtgärdskurs (SSM) , Radon i vatten
Epost: johan.mansson@trygghetsvakten.se
Telefon: 031-760 2000

Mikael Masus

Företag:
Kurser: Åtgärdskurs (SSM)

Mats Matsson

Företag:
Kurser: Åtgärdskurs (SSM)
Epost: info@mekkab.se

Johan Nääs

Kurser: Fördjupningskurs Mätteknik(SSM's kurs) , Åtgärdskurs (SSM)
Epost: johan.naas@anticimex.se

Nils-Gunnar Nilsson

Företag: Radonsanering Syd AB
Kurser: Åtgärdskurs (SSM)
Certifikat: Sakkunnig inom Radon
Epost: info@radonsaneringsyd.se
Telefon: 070-655 71 21
Bio: Född 1956. Högskoleutbildning på Hälso- och miljövårdslinjen, Umeå universitet 1978 - 1981. Arbetat som miljö- och hälsoskyddsinspektör i olika kommuner mellan 1981 - 2004. Startade 2004 eget företag, Radonsanering Syd, och har sedan dess erbjudit både konsult och installationstjänster inom radonområdet. Styrelseledamot i Svensk Radonförening 2016 - 2018. Personcertifierad av RISE som Sakkunnig inom Radon inom områdena Radonbesiktning, Radonmätning, och Radonåtgärder.

Mikael Nilsson

Kurser: Fördjupningskurs Mätteknik(SSM's kurs) , Åtgärdskurs (SSM)
Epost: mikael.nilsson@anticimex.se

Lars Nylén

Mathias Ohlsson

Kurser: Åtgärdskurs (SSM)
Epost: mathias@alig.se
Telefon: 0501-27 87 63

Hans Olsson

Bengt Orre

Företag: Radonstudies i Sollentuna
Kurser: Åtgärdskurs (SSM)
Epost: bengt.orre@telia.com

Leif P.

Daniel Pantzar

Oscar Nordlund Ristori

Företag: Pressura AB
Kurser: Åtgärdskurs (SSM)
Epost: oscar.nordlund@pressura.se
Telefon: 031-7129800

Hans-Eric Rödjemyr

Cleas Rosendal, Västerås

Kurser: Fördjupningskurs Mätteknik(SSM's kurs) , Åtgärdskurs (SSM)
Epost: claes.rosendal@anticimex.se

Robert Sandström

Gert Schmidt

Företag: FTX Gruppen Sverige AB
Kurser: Åtgärdskurs (SSM)
Epost: gert.schmidt@ftxgruppen.se

Niklas Sjöberg

Företag: Fukt & saneringsTeknik AB
Kurser: Åtgärdskurs (SSM)
Epost: info@fst-ab.com

Lars Sjöberg

Företag: Radea AB
Kurser: Åtgärdskurs (SSM)
Epost: lars@radea.se

Kirlna Skeppström

Peter Söderlund, Sundsvall

Kurser: Åtgärdskurs (SSM)
Epost: peter.soderlund@anticimex.se

Bo Strömer

Micael Torgén

Kimmo Tynkkynen

Johan Wintheim

Företag: Pressura AB
Kurser: Åtgärdskurs (SSM)
Epost: johan.wintheim@pressura.se